خواص دمنوش اسفند یا اسپند

«اسفند یا اسپند»


اسفند گیاهی است که دو نوع دارد. نوعی از آن در سواحل دریا و در ایام بهار می‌روید، نبات آن شبیه به ؟؟؟ است، و برگ آن بزرگ‌تر از برگ ؟؟؟ است. نوع دیگر آن به صورت بوته در بیابان‌ها و مرغزارها یافت می‌شود که بوی آن خوشبوست. این گیاه در اطراف زنجان و همدان زیاد یافت می‌شود. شاخه‌های اسپند باریک و ضعیف است. شکوفه آن در فصل پاییز می‌روید که رنگ آن به سرخی مایل است.
در کتاب طب الائمه زید بن علی از پدرانش از رسول خدا (ص) نقل می‌کند: اسپند شاخه، برگ و میوه‌ای نمی‌رویاند، مگر اینکه فرشته‌ای مامور است که آن را به آنجایی که باید برسد (برساند) و یا تا خشک شود، در اصل و شاخه آن تعویذ، در دانه‌اش شفا هست، از هفتاد مرض می‌رهاند.
مردم از زمان‌های دور از اسپند برای ضد عفونی کنندگی محیط در اطراف بیمار و جاهای پر از ازدحام استفاده می‌کردند. جوشانده ریشه آن برای درمان اگزما مفید است در ضمن دود کردن اسپند ضد کرم و خواب‌آور است. اسپند را با کندر استفاده می‌کنند. بیمارانی که به علت ضعف مثانه و مستی کمر دچار شب ادراری می‌شوند می‌توانند شب‌ها با خوردن مخلوطی از تخم رازیانه و اسپند و صبح با خوردن تخم مرغ و عسل درمان شوند.
پیغمبر اکرم (ص) فرمود: هر کس چهل روز یک مثقال چای اسپند را بنوشد حکم در دل او روشن می‌گردد و از هفتاد مرض نجات می‌یابد که کمترش جذام است.

 

 

از دیگر مقالات ما بازدید نمایید :

پکیج لاغری چای سبزچای تیماخرید چای سبز قیمت چای سبز تیماچای سبز دم کردنی تیماخرید چای سبز کیسه ای , چای سبز و کرفس ۵۰۴۰ , فروشگاه اینترنتی ۵۰۴۰ چای لاغری ,چای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *